Fire eventyrere kjemper mot Thri-Kreen-monstre i Dark Sun 2-pikselgrafikk

Dark Sun 2 – Wake of the Ravager

Dark Sun 2: Wake of the Ravager – Et mørkt og taktisk fantasy-eventyr

Dark Sun 2: Wake of the Ravager er et turbasert rollespill som bygger videre på universet fra Advanced Dungeons & Dragons og etterfølgeren til Shattered Lands. Spillet foregår i den brutale og ressursfattige ørkenverdenen Athas, der makt, overlevelse og taktiske valg veier tungt.

Gameplay og karaktervalg

I starten setter du sammen et lag bestående av fire helter. Du kan velge mellom klassiske raser som mennesker, alver og dverger, men også de eksotiske og insektlignende Thri-Kreen – som særlig utmerker seg med sin hastighet, spenst og naturlige våpen som klør og gift. Hver rase har unike fordeler og begrensninger, noe som gjør valget av karakterer viktig for den overordnede strategien. Du kan sette sammen et balansert team med krigere, prester, tyver og trollmenn – alt etter spillestilen din og hvordan du vil angripe kampene.

Spillets kampsystem er turbasert, og det krever nøye planlegging å overleve, særlig i de sene delene av spillet, der motstanderne blir både sluere og sterkere. Hver kamp stiller krav til hvordan du posisjonerer figurene dine, bruker magi effektivt, beskytter de svakere medlemmene og utnytter fiendens svakheter. Det taktiske laget er dypt og belønnende – det handler ikke bare om rå styrke, men også om kløkt og timing. Det finnes også en omfattende crafting-mekanikk der du kan oppgradere våpen og utstyr med sjeldne materialer, samt et erfarings-/ferdighetssystem der heltene dine utvikler seg individuelt. Det betyr at ingen gjennomspilling er helt lik, og at du løpende må justere taktikken og valgene dine.

Historie og atmosfære

Du starter i byen Tyr, hvor den mektige Dragon har sendt sin mørke hær, kjent som Ravagerens følge, for å ta kontrollen. Det er opp til deg og følget ditt å forhindre et totalt sammenbrudd.

Spillets setting er unik: Athas er en brutal verden ødelagt av magi og befolket av hardføre overlevere. Atmosfæren er støvete, faretruende og ulik noe annet fantasy-rollespill fra samme epoke. Dialogene er tekstbaserte, men gjennomarbeidede, og valgene du tar har reell betydning for historiens utvikling.

Grafikk og lyd

Grafikken er klassisk for midten av 90-tallets DOS-spill: isometrisk 2D med enkle animasjoner og begrenset oppløsning. Figurene er små, men lett gjenkjennelige, og miljøene består av støvete ruiner, tørre ørkenlandskap og mørke templer, som alle bidrar til å forsterke den særegne Dark Sun-stemningen. Den dystre, brune fargepaletten understøtter effektivt den postapokalyptiske følelsen av forfall og desperasjon som gjennomsyrer hele spillets verden. Selv uten avanserte lyseffekter eller 3D-modeller klarer spillet å skape en atmosfære som føles farlig og fremmed.

Musikken er dyster og stemningsskapende, med lavmælte synthesizer-temaer som endrer seg avhengig av om du er i kamp, utforsker byer eller beveger deg gjennom de øde slettene. Lydsporet klarer på sin måte å trekke spilleren inn i Athas’ barske verden. Det skal likevel sies at lydeffektene – som typisk består av klikk, grynt og enkle slaglyder – kan virke noe primitive og repeterende etter moderne standarder. Likevel har de en viss retro-sjarm og fungerer som et nostalgisk element for dem som vokste opp med klassiske CRPG-er. Med litt justering av lyden i DOSBox kan du likevel få en ganske balansert opplevelse.

Programvarens styrker og svakheter

Wake of the Ravager er først og fremst for fans av klassiske CRPG-er. Det er ikke et spill som holder spilleren i hånden, og det krever at man setter seg inn i regler, taktikk og dialogvalg. Til gjengjeld er belønningen en dyp og tilfredsstillende spillopplevelse der du virkelig føler deg som en del av historien.

 

Kritikerens vurdering samt fordeler og ulemper, og brukernes vurdering

Wake of the Ravager er et solid klassisk rollespill med dybde og taktiske muligheter. Det er ikke for alle, men fans av gamle AD&D-spill og taktiske fantasy-RPG-er vil elske det.


Fordeler
🟢 Taktisk og dypt kamp- og ferdighetssystem
🟢 Unik og dyster fantasyverden (Dark Sun)
🟢 Spillerens valg har betydning for handlingen
🟢 Mulighet til å spille som eksotiske raser (Thri-Kreen)

Ulemper
🔴 Foreldet grafikk og lyd for nye spillere
🔴 Ingen moderne hjelpesystemer eller veiledninger
🔴 Feil og tekniske problemer krever DOSBox eller patch


🖥️ Støttede operativsystemer:
Windows (via DOSBox), Linux (med DOS-emulator), Mac (med DOSBox eller lignende)

Brukernes vurdering